Jama en haar moeder Fadumo overwinnen honger in Somalië
30 oktober 2025
Delen
Honger in Somalië: een groot probleem
In Somalië is honger een groot probleem. Maar Jama (14) en haar moeder Fadumo laten zien dat hoop kan groeien – letterlijk. Samen zorgen ze ervoor dat er weer eten op tafel komt.
Van lege borden naar een groene tuin
Jama loopt door de tuin achter hun huis in Baidoa, Somalië. Overal ziet ze groene bladeren: spinazie, okra en tomaten. Een jaar geleden was deze plek droog en leeg. Er was bijna geen eten.
“Toen gingen we vaak met een lege maag naar bed,” vertelt Jama. “Ik zag mijn moeder zorgen maken.”
Fadumo herinnert zich die tijd goed. “We leefden van het kleine loon van mijn man. Soms had ik geen idee hoe ik mijn kinderen kon voeden.”
Hoe World Vision hoop bracht
Alles veranderde toen World Vision samen met een lokale organisatie en het Ministerie van Landbouw in Somalië een project startte. Vrouwen kregen training om zelf groente te verbouwen. Fadumo deed mee. Ze leerde hoe je de grond klaarmaakt, compost maakt en planten verzorgt zonder schadelijke middelen. Ze kreeg ook betere zaden, gereedschap en natuurlijke mest.
Jama helpt met de lunch klaarmaken.
Fadumo werkt in haar tuintje.
Jama helpt mee in de tuin
Jama hielp vanaf het begin. “Ik vond het leuk om te zien hoe kleine zaadjes groot werden,” zegt ze trots. “Nu eten we elke dag groente uit onze eigen tuin.”
Door de nieuwe oogst is er genoeg eten voor het gezin. Jama merkt het verschil: “We zijn gezonder. Ik kan beter leren op school.” Soms verkopen ze extra groente op de markt. Van dat geld kopen ze boeken, zeep en soms sparen ze zelfs een beetje.
Meer dan eten: hoop voor de toekomst
Voor Jama betekent de tuin meer dan eten.
“Ik voel me sterk,” zegt ze. “Ik wil later ook mijn eigen tuin hebben. Dan kan ik andere kinderen helpen die honger hebben.”
Jama
Fadumo straalt als ze haar dochter hoort. “Dit project gaf ons hoop,” zegt ze. “We hebben niet alleen eten, maar ook vertrouwen in de toekomst.”